Menu: Úvod / Aktuality Zaujímavosti
Všeobecné informácie
Drienovská mokraď je názov lokality v k. ú. obce Drienovec, okrese Košice okolie, vo štvorci databanky fauny Slovenska 7391, v nadmorskej výške 190 m n. m. Rozloha mokrade je 7,7 ha.
Orograficky sa nachádza na rozhraní Slovenského krasu a Košickej kotliny.
Bezmenná krasová vyvieračka vyviera na južnom úpätí Jasovskej planiny a rozlieva sa na ploche medzi bývalými vinicami a intenzívne obrábanou poľnohospodárskou pôdou.
V súčasnosti je to na malej ploche pestrá mozaika ruderálnych, krovitých, ostricových a trstinových biotopov.
Na malej ploche je aj voľná vodná hladina.
História výskumu vtákov
Lokalita sa z ornitologického hľadiska začala skúmať v roku 1998 metódou odchytu vtákov do nárazových sietí a označovaním odchytených jedincov ornitologickými krúžkami.
Ako dopnok bola použitá metóda zaznamenávania druhov vtákov na základe vizuálneho pozorovania a akustických prejavov.
Najpočetnejšie zastúpeným radom sú Passeriformes (viac ako 70 druhov), nasledujú Piciformes, Falconiformes, Coraciiformes, Anseriformes, Gruiformes, Galliformes, Strigiformes, Columbiformes, Cuculiformes a Charadriiformes.
CES
V roku 2006 vznikol na drienovskej mokradi stacionár (Constant Effort Site) na dlhodobý monitoring hniezdnych populácií vtákov. Po vzore európskych CES lokalít bola primerane upravená aj metodika odchytov, zápis a vyhodnocovanie údajov.
V období od 01. mája do 31. júla realizujeme 9 odchytov, v každom mesiaci primerane rovnomerne rozložených. Pri každom odchyte je inštalovaných do rovnakých línií 174 metrov 5 poľových nárazových sietí s priemerom ôk 16 mm.
Hlavnými cieľmi výskumu je predovšetkým dlhodobý monitoring zmien v hniezdnych populáciach vtákov v slovenskom krase, sledovanie priaznivého stavu európskych významných druhov a sledovanie fidelity a prežívania jedincov.
Viac informácii o programe získate na www.bto.org alebo www.czechringing.com
SEEN
Drienovecký stacionár sa v roku 2006 stal členom siete ornitologických stacionárov sledujúcich a skúmajúcich vtáčiu migráciu predovšetkým na juhovýchodnej euroafrickej migračnej trase (www.seen-net.eu).
V jesennom a jarnom období organizujeme krúžkovacie tábory trvajúce nepretržite niekoľko týždňov každoročne vždy v rovnakom čase.
Kontakt
Meno: Ing. Milan Olekšák
Adresa:
Správa NP Slovenský kras
Biely kaštieľ, Hámosiho 188
049 51 Brzotín
Email: milan.oleksak22@gmail.com
Telefón: 0901 654 654
Web: https://brsdrienovec.webnode.sk/
Blízke stredisko, turistické centrum, obec alebo mesto
Mapy
Vrstvy: Turistická mapa, Automapa, Cyklomapa, Lyžiarska mapa, Satelitná mapa a OpenStreetMap.
Kliknutím na logo „Freemap.sk“ sa Vám mapa zobrazí na celej ploche obrazovky.